WY0553 HELEN-10 Frequency APP Controlled Double End Vibrator
| Weight | 260 g |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 25 × 16 mm |
| Function | APP control and 9 Mode Vibration |
| Material | Liquid Silicone |
| Color | green |
| Battery | USB rechargeable |
| Waterproof | IPX7 |
| USE | Couples, Famale, Male |
| using time | 90mins |
| Charging time | 60-70mins |
Availability: 100000 in stock
Description
You could use U shape vibrator when you have a shower or swimming pool party. Amazing soft material brings you more exciting experience. Both products and remote control are USB rechargeable.
WY0553 HELEN-10 Frequency APP Controlled Double End Vibrator
A big brand favorite, this USB-rechargeable, 1.9Hz Vibration (3 Speeds, 6 Frequency Modes), Mobile APP-controlled double-end vibrator achieves a minimum monthly sales volume of 2000 pieces.You could use U shape couple vibrator when you have a shower or swimming pool party.
| Item | Specification |
| Net Weight of Main Unit | Approx. 80g |
| Dimensions of Main Unit | Approx. 85*38*32.5mm |
| Discharge Time | ≥ 45 minutes |
| Charging Time | ≤ 120 minutes |
| Charging Current | 300mA |
| Waterproof Rating | IPX7 |
| Noise Test Range | ≤ 52dB at a distance of 30cm |
| Battery Model | 701530 |
| Working Voltage | 3.7-4.2V |
| Working Current | 280mA |
| Shutdown Current | < 10μA |
| Charging Voltage | 5V |
| Battery Capacity | 270mAh |
| Charging Cable | USB2.0 TO DC2.5, OD2.5, L=80CM, Pin Length 15MM, Black PVC |
| Relevant Certifications | ■ MSDS ■ ROHS ■ 38.3 |
Amazing soft material brings you more exciting experience. Both products and remote control are USB rechargeable.
The vibration can be activated by pressing a tap button on Helen’s body, or using a simple remote control. Either option will cycle the inner and outer pleasure points of Helen Sync through the 11 vibration patterns we mentioned.
Instructions for Use
- Hold down the power button for 1.5 seconds to power on. The device vibrates for 0.2 seconds before entering standby mode so the blue power indicator stays lit. If not app or remote connected during standby, the device powers itself down after 5 minutes.
- In standby, press power to access the first vibration frequency. Single press to cycle through the frequencies, with each switch followed by a single light flash. Cycles through the 9 frequencies in sequence.
- In powered on state, hold the power button down for 1.5 seconds, until light goes off, to power down.
- The blue light will flash when charging. When charged it stays lit steadily.
- After powering on, open the device interface and click “Add Device” to connect. You will feel the device vibrate once when connection is successful. Just follow the prompts on your phone screen for your app version.
- When the batteries low the light will flash rapidly until the device automatically shuts down.
- Use the 15mm charging pin to connect the USB pin. Translated with DeepL.com (free version).
Related products
FAQ
If no customization is required, the MOQ is 50 pieces; if customization is involved (such as color or logo), the MOQ is 1,000 pieces.
We typically provide 1–3 free samples. If you require a larger number of samples for your first order, rest assured that we will refund the corresponding sample fees once you place your official order.
Yes, we can customize product colors and screen-print logos according to your needs.
How do you handle customer complaints regarding purchased products?
We offer a 6-month warranty period starting from the date of receipt. If a product has a quality issue, after you provide detailed evidence such as photos or videos, we will work with you to arrange a refund or a replacement in your next order. We will take full responsibility for the matter.
If you choose our existing products without any customization and stock is available in our warehouse, we can ship within 7 business days; if customization is required, the production lead time is 30–35 days after you confirm the production sample.
Yes, we have 3 graphic designers who have assisted numerous clients with graphic design over the past 10 years. If you require this service, please send us your detailed requirements and logo files. We will provide mockups for your approval until you are satisfied.
Yes, we have a reliable freight forwarder we’ve worked with for over 7 years, and we also have access to forwarders designated by other clients. If needed, we can assist you in coordinating shipping arrangements.
Thanks For Your Time, If Have Any Doubts,Pls Send Your Inquiry Details In EMAIL